دلایل گرفتگی لوله های فاضلاب چه می باشد؟

فاضلاب همان مواد زائد تولید شده از مصرف آب است که در فعالیت‌های مختلف انسانی مانند کشاورزی، دامداری، خانه‌داری وبه کار می‌رود و حاوی آلاینده‌های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی است که هر کدام از آن‌ها با آلوده کردن محیط زیست، به سلامت انسان و دیگر موجودات زنده آسیب می‌زند. برای جلوگیری از این قبیل مشکلات چاه‌هایی حفر شده‌اند تا فاضلاب‌ها با انباشته شدن درون آن‌ها دیگر در دسترس افراد نباشند.

تخلیه چاه چیست؟

ممکن است که چاه فاضلاب به دلایل مختلفی پر شود که نمی‌توان مانع آن شد؛ اما با اهمیت دادن و رعایت برخی از مسائل می‌توان عواقب زیادی را که در پی خواهد داشت، کاهش داد؛ به عنوان مثال پر شدن و پر ماندن چاه باعث ریزش خاک‌های اطرافش می‌شود که خسارت‌های بسیاری را به آن مکان وارد می‌کند. یکی از راه‌های جلوگیری از این اتفاق ناخوشایند چک کردن مداوم چاه است تا در صورت بروز علائمی همچون بوی نامطبوع، وجود حشرات موذی و پس زدن گندآب‌ها به سرعت عمل تخلیه چاه انجام شود. تخلیه چاه به معنای خالی کردن چاه از هر گونه مواد زائد، لجن، جامدات واست که عامل اصلی گرفتگی چاه‌ها به شمار می‌روند و با کمک پمپ‌های مکنده قوی از بین می‌روند. 

دلایل پر شدن چاه فاضلاب

با گذر زمان امکان پر شدن چاه وجود دارد؛ اما گاهی در مدت زمان کوتاهی این اتفاق رخ می‌دهد که دلایل گوناگونی دارند، ما در این بخش از مقاله تعدادی از شایع‌ترین دلایل گرفتگی لوله فاضلاب را معرفی می‌کنیم تا با توجه به آن‌ها بتوان مانع از پر شدن سریع چاه شد. 

 • کوچک بودن انباره چاه یکی از دلایل مهم گرفتگی لوله های فاضلاب است که هنگام ساخت چاه باید به آن توجه کرد؛ به این صورت که باید آن را بر اساس  تعداد افراد محل و ظرفیت فاضلاب ورودی ساخت. 
 • مواد زائد یکی دیگر از دلایل واضح پر شدن سریع چاه هستند زیرا تمامی این جامدات همچون سدی در برابر آب قرار می‌گیرند که ضدآب بوده و مانع از عبور آن می‌شوند، که در این زمان نه تنها باید تخلیه چاه صورت گیرد بلکه یک لایروبی نیز نیاز است.
 • جنس خاک چاه نیز بسیار تاثیرگذار است زیرا در صورتی که میزان قدرت جذب آن بالا باشد، باید در فاصله زمانی کمی آن را تخلیه کرد و یا اگر جذبش کم باشد؛ فاضلاب در قسمت ورودی چاه انباشته می‌شود که در این حالت نیاز به تخلیه چاه است.  

گرفتگی فاضلاب سینک ظرفشویی

دلایل گرفتگی لوله های فاضلاب

زمانی که گندآب‌ها وارد دریچه می‌شوند باید مسیری را طی کنند تا به چاه فاضلاب برسند، این مسیر را با کمک لوله‌ها ساخته‌اند تا گندآب‌ها با عبور از آن‌ها  به درستی هدایت شده و در محل مورد نظر ریخته شوند. گاهی با خالی بودن چاه نیز علائمی از پر شدن چاه دیده می‌شود که به دلیل گرفتگی لوله‌ها است؛ از جمله دلایل این رویداد می‌توان به جمع شدن ذرات صابون و مو، ورود اشیا خارجی و بزرگتر از دریچه مانند پوشک بچه، دستمال کاغذی، سیگار، ریختن چربی، روغن و باقی مانده غذا اشاره کرد؛ اما گاهی از هنگام ساخت این مشکل نمایان می‌شود که دلیل آن ورود مصالح ساختمانی یا قیر است که به سختی می‌توان آن‌ها را از بین برد.

تخلیه چاه به وسیله دستگاه

زمانی که چاه پر شد و دیگر راهی برای تخلیه چاه سطحی نمانده بود؛ باید از دستگاهی استفاده کرد تا به طور عمقی پاکسازی را انجام داده و جامدات را از کف چاه بزداید. زمانی ک فاضلاب‌ها به چاه ریخته می‌شوند، حرکتی در آن نیز به وجود می‌آید که باعث ترکیب مواد و آب می‌شود اما در ساعت‌هایی از روز که فعالیت کاهش می‌یابد، گنداب کمتری تولید شده و باعث می‌شود تا جامدات ته‌نشین شوند و لایه‌ای را به وجود آورند که به مرور ضخیم‌‌تر شده و حجم زیادی از چاه را در برمی‌گیرد؛ در این زمان باید با مراکز مربوطه تماس گرفت تا با فرستادن متخصص و تجهیزاتی لازم مشکل رفع شود. 

این افراد برای تخلیه چاه از دستگاه‌هایی مانند پمپ‌های کف‌کش و مکنده قوی استفاده می‌کنند تا با خارج کردن مواد از درون چاه و ریختن آن درون تانکرهای بزرگ؛ بتوان فاضلاب‌ها که به دلیل آلاینده‌هایی که دارند مضر است را در محلی که مورد تایید شهرداری است، تخلیه کنند. بنابراین تخلیه چاه با دستگاه علاوه‌بر تانکر، کند و پمپ تخلیه چاه به یک نیروی کار نیز نیاز دارد تا آن‌ها را به درستی هدایت کند.

عدم تخلیه چاه و خطرات آن

زمانی که چاه فاضلاب پر می‌شود و علائمی مانند بوی نامطبوع و بالا زدن گندآب را بروز می‌دهد، باید به صورت اصولی تخلیه شود که در غیر این صورت ممکن است خطرات جانی و مالی زیادی را در پی داشته باشد که جبران‌پذیر نیستند. برخی از این عوارض عبارتند از: ریزش چاه، شیوع بیماری‌های واگیردار، آلودگی منابع زیرزمینی آب و آلودگی محیط زیست و هوا که هر کدام آسیب‌های بزرگ و جبران‌ناپذیری را ایجاد می‌کنند. 

هزینه تخلیه چاه چه میزان است‌؟

زمانی که چاه به تخلیه نیاز دارد؛ برای انجام آن باید هزینه کرد. تمامی اقدامات مربوط به تخلیه چاه باید متناسب با تعرفهای که موجود است تعیین شوند، اما ثابت نخواهند بود زیرا هزینه تخلیه چاه به عواملی همچون نوع فاضلاب و لجن، نوع تانکر و نوع عمل تخلیه بستگی دارد که شرکت موردنظر با در نظر گرفتن تمامی آن‌ها قیمت نهایی را اعلام می‌کند. 

معرفی پمپ‌های لجن‌کش و ساکشن تخلیه چاه

پمپ‌های لجن‌کش یا همان ساکشن تخلیه چاه دستگاه‌هایی هستند که در مواقع ترکیب آب با لجن یا وجود پارچه و لاستیکی در چاه به کار می‌روند که دارای دو نوع تک فاز و سه فاز می‌باشند. این پمپ به دلیل اینکه از جنس برنز، چدن و استیل است و پروانه‌هایی با لبه‌های تیز دارد و قطعات لاستیکی، پارچه‌ای ورا ریز می‌کند؛ به پمپ غلیط‌کش نیز معروف است زیرا با این ویژگی به طور کامل چاه را پاکسازی می‌کند. پمپ لجن‌کش نیز دارای انواع گوناگونی نیز است؛ که عبارتند از: پمپ لجن‌کش بادی، پمپ لجن‌کش ساده، پمپ لجن‌کش مختص مواد اشتعال‌زا، پمپ لجن‌کش فلوتردار و پمپ لجن‌کش خازن درونی و بیرونی

برخی از سوالات رایج و متداول درباره تخلیه چاه

 1. چگونه محل درب چاه را پیدا کرد؟

برای پیدا کردن درب چاه فاضلاب نیز دستگاهی به نام نشت‌یاب اختراع شده که در واقع محل ترکیدگی لوله را تشخیص می‌دهد و به دلیل اینکه به نم و رطوبت حساس است می‌تواند محل درب چاه را نیز پیدا کند.

 1. نحوه ایمن‌سازی چاه به چه صورت است؟

پس از هر تخلیه، دیواره‌های چاه سست شده و کمی ریزش دارند که برای جلوگیری از این اتفاق باید پس از هر بار تخلیه با عمل طوقه‌چینی ایمنی آن را حفظ کرد تا آسیبی به بار نیاورد.

دیدگاهتان را بنویسید

  درخواست مشاوره
  شماره تماس خود را در باکس زیر وارد کنید.

  درباره ما

  لوله کار رشت با بیش از ۵ سال سابقه در زمینه های لایروبی، تخلیه آب چاه، لوله کشی ساختمان، تشخیص ترکیدگی لوله ساختمان و ... در شهر رشت، مناطق و محلات آن فعالیت شبانه روزی دارد.

  ارتباط با ما

  ۰۹۱۲۸۸۳۰۰۳۴۹