پیشگیری از گرفتگی لوله فاضلاب

فاضلاب‌ یا همان ترکیب آب با مواد زائد به دلیل آلاینده‌های مضری که دارد؛ باید از محیطی که انسان‌ها زندگی می‌کنند، دور باشد تا آن‌ها را دچار آسیبی نکند؛ به همین خاطر لوله‌هایی ساخته شده که دریچه ورودی را به چاه فاضلاب وصل می‌کند تا گندآب‌ها در آن انباشته شوند. چاه فاضلاب نیز گنجایشی داشته و پس از گذشت مدت زمانی پر می‌شود و علائمی از خود بروز می‌دهد اما گاهی بدون آن که چاه پر شود؛ این علائم نمایان می‌شوند که نشان‌دهنده گرفتگی لوله‌ها هستند. ما در این مقاله راه‌های پیشگیری از گرفتگی لوله‌ فاضلاب را بیان می‌کنیم تا با رعایت آن‌ها دیگر مشکلاتی از قبیل بوی نامطبوع، بالا زدن فاضلاب و وجود حشرات موذی گریبان‌گیرمان نشود.

راه‌های جلوگیری از گرفتگی لوله فاضلاب

گرفتگی لوله‌ها را زمانی می‌توان تشخیص داد که چاه ظرفیت دارد اما علائمی نمایان می‌شود که ناشی از پر بودن آن است. هنگامی که مسیر لوله‌ای مسدود می‌شود و گندآب نمی‌تواند عبور کند، گرفتگی لوله به وجود می‌آید که دلیل به وجود آمدن آن رعایت نکردن یک سری نکات ساده و آسان است. زمان گرفتگی لوله باید به سرعت محل گرفتگی را پیدا کرد و به دنبال راه‌حلی برای رفع آن بود؛ زیرا در صورتی که از بین نرود نه تنها علائمی همچون پر شدن چاه را بروز می‌دهد که بسیار ناخوشایند است؛ بلکه خطرات جانی و مالی زیادی را در پی خواهد داشت.

رفع گرفتگی لوله بی‌دردسر نخواهد بود و با مشکلاتی همچون کندن مسیری که لوله از آن رد شده و آلوده شدن آن محیط همراه است؛ به جای رفع تمامی این مشکلات که هم به هزینه زیادی نیاز دارد و هم زمان‌بر است، می‌توان با رعایت چند نکته مانع از به وجود آمدن آن‌ها شد؛ بنابراین در ادامه تعدادی از شایع‌ترین راه‌های جلوگیری از گرفتگی لوله فاضلاب را بیان می‌کنیم تا با به کارگیری آن‌ها، گندآب‌ها به راحتی عبور کنند و مشکلاتی را به وجود نیاورند، زیرا با رعایت آن‌ها احتمال گرفتگی لوله‌ها کاهش می‌یابد.

پیشگیری از گرفتگی لوله فاضلاب از ورود مواد اضافی

یکی از دلایل مهم گرفتگی لوله‌ها ورود مواد اضافی به درون آن‌ها است که به مرور زمان باعث انسداد لوله می‌شود؛ احتمال این رویداد در سینک ظرفشویی آشپزخانه بسیار بیشتر است؛ زیرا اغلب در زمان شستشوی ظروف، باقی مانده غذاها به داخل آن ریخته می‌شود که با عبور از دریچه در قسمتی از لوله به مرور انباشته شده و رسوب می‌کنند که در نهایت گرفتگی لوله پدید می‌آید. 

اما در هر مسئله‌ای پیشگیری بهتر از درمان است که در این زمینه نیز صدق می‌کند؛ به گونه‌ای که برای جلوگیری از این مشکل روش‌های گوناگون و آسانی  وجود دارد که با رعایت هر کدام احتمال این اتفاق را می‌توان کاهش داد؛ به عنوان مثال می‌توان ظروف را قبل از شستن پاکسازی کرد تا هرگونه مواد غذایی وارد سینک نشود یا می‌توان از یک صافی مخصوص این دریچه‌ها استفاده کرد تا زمانی که وقت برای پاک کردن مواد غذایی نبود، بتوان مانع از ورود آن‌ها به لوله‌ها شد زیرا با منافذ ریزی که دارد تنها آب را از خود عبور می‌دهد. 

پیشگیری از گرفتگی لوله فاضلاب حمام

در حمام به دلیل شستشوی مو تعدادی تار مو کنده می‌شود که با ریختن آن درون چاه به مرور زمان مسیر لوله مسدود می‌شود و در نتیجه نیاز است که برای کفشور حمام هم یک توری تهیه شود؛ زیرا ممکن است در نبود آن علاوه بر مو، در شامپو، صابون و تیغ نیز از دریچه عبور کند و باعث گرفتگی لوله‌ فاضلاب شوند. البته باید به این نکته نیز توجه کرد که پس از هر بار حمام باید موهای چسبیده به توری را جدا کرد و درون سطل زباله انداخت تا باعث تجمع آب‌ها نشوند و ظاهر حمام را کثیف کنند.

چاه بست حمام جهت جلوگیری از ورود مواد زائد

پیشگیری از گرفتگی لوله فاضلاب توالت

در توالت نیز از وسایلی مانند دستمال کاغذی، صابون، درپوش مسواک واستفاده می‌شود که گاهی به داخل کاسه توالت ریخته شده و باعث گرفتگی لوله‌ها می‌شوند. به همین دلیل برای جلوگیری از آن باید ابتدا یک سطل زباله مخصوص خریداری کرد تا بتوان دستمال‌ها درون آن ریخت، سپس باید یک درپوش برای آن تهیه کرد تا مانع از ورود هر نوع مواد اضافی شود. 

جلوگیری از گرفتگی لوله‌ها با محلول‌ خانگی

علاوه بر اینکه می‌توان با استفاده از درپوش، صافی و یا توری مانع از ورود اجسام خارجی شد، گاهی می‌توان با به کارگیری یک سری مواد، گرفتگی لوله فاضلاب را پاکسازی کرد تا در صورتی که موادی در آن وجود داشت از بین برود؛ از جمله محلول‌های خانگی به کار رفته برای انجام این کار می‌توان به آب جوش با فشار زیاد، نوشابه، مواد شوینده، ترکیب سرکه و نمک، نمک و جوش‌شیرین و محلول لوله بازکنی اشاره کرد که به راحتی توسط ساکنین خانه قابل انجام است؛ زیرا خاصیت اسیدی دارد که پس از ریختن به سرعت چربی‌ها را می‌زداید. 

استفاده از این روش نه تنها هزینه کمی داشته و به راحتی قابل انجام است؛ بلکه به دلیل آن که چربی‌ها را با خود حل می‌کند، مانع از چسبیدن موادی دیگر مانند تفاله چای، تکه‌های دستمال کاغذی و مواد نشاسته‌دار همچون ماکارونی می‌شود و مسیر عبور فاضلاب‌ها را باز خواهد کرد. 

محلول لوله بازکنی برای رفع گرفتگی لوله های فاضلاب

کلام آخر

اگر با عمل کردن به پیشگیری هایی که در این مقاله برای شما آورده ایم همچنان دچار گرفتگی لوله های فاضلاب هستید می توانید در ابتدا با استفاده از محلولهای لوله بازکنی مشکل گرفتگی را حل کنید. اگر با استفاده از محلول های شیمیایی گرفتگی لوله ها برطرف نشد می توانید با کارشناسان لوله کار در استان مورد نظر خود ارتباط برقرار کنید تا آنها مشکل شما را در اسرع وقت حل کنند.

برخی از سوالات رایج و متداول درباره گرفتگی لوله فاضلاب:

۱. هنگام گرفتگی لوله‌ها به چه مقدار زمان نیاز است تا باز شود؟

مدت زمان باز کردن لوله فاضلاب به میزان گرفتگی لوله و نوع دستگاهی که به کار می‌رود، بستگی دارد؛ اما حداقل زمانی که برای رفع اساسی گرفتگی لوله توسط فنر نیاز است؛ 5 دقیقه می‌باشد.

۲. هزینه باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب چقدر است؟

با بروز علائم گرفتگی لوله ابتدا باید روش‌های خانگی که در این مقاله گفته شده را به طور مداوم انجام داد تا اگر زیاد نیست؛ به سرعت حل شود که این روش به هزینه بسیار کمی نیاز دارد اما اگر رفع نشود، به یک متخصص نیاز است تا با به کارگیری دستگاه‌های مختلف آن را حلکند، در این زمان باید هزینه‌ای را پرداخت کرد که به نوع دستگاه به کار رفته و میزان گرفتگی لوله فاضلاب بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

  درخواست مشاوره
  شماره تماس خود را در باکس زیر وارد کنید.

  درباره ما

  لوله کار رشت با بیش از ۵ سال سابقه در زمینه های لایروبی، تخلیه آب چاه، لوله کشی ساختمان، تشخیص ترکیدگی لوله ساختمان و ... در شهر رشت، مناطق و محلات آن فعالیت شبانه روزی دارد.

  ارتباط با ما

  ۰۹۱۲۸۸۳۰۰۳۴۹